$$$ The Product, the Better the Product?

HI! I’m Rica and I’m a product junkie (PJ). I admit it, I’m a product junkie. I can’t help but to go to the hair aisle every time Im in Target, Walgreens, Walmart, etc. The list goes on. I have to see whats new, whats out, how much, and what they do. I research, I review, I research some more, I doubt myself, I walk around with it in my cart for awhile, and in the end, I either end up buying it or putting it back. 8/10 times I buy it and say to myself I will eventually try it! But in the back of my mind I say, do I really need another product?? Well of course! haha I talk myself into and I say yes I do, I want to try every product. Give everything a try once at least. Why not? By the end of my experimentation phase I will have a better understanding of what my hair does and doesn’t like.

I know I still have my staple products, but I really like to switch up my curl creams more often than none.

The most I have spent on an individual product was around $20 and that was a Miss Jessies product. Now, how much I have spent on one shopping trip for curl products, well thats a whole nother ball game. It may have been around $50-$60. Just depends on my mission and what I actually end up saying no to by the time I get to the cash register.

Here is a picture of most of the hair products I have.

 

So the question is what is the most you have spent on a hair product? Is it really about the more you spend on the product the better the product? I’m not sure if I’m willing to try that out and spend more than $20 on a product. I’m just not that person. But if you are that person what have been the results? 

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: